İmkânlar

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi vermiş olduğu araştırma hizmetlerinin yanı sıra aşağıda belirtilen imkânları da okuyucuların genel ihtiyaçlarının karşılanması için sunmaktadır.

 • Millet Kütüphanesinde okuyucuların kullanabileceği, engelli ve bisiklet park alanlarının da bulunduğu açık ve kapalı otopark hizmeti mevcuttur. Açık otopark LPG’li araçlara tahsis edildiği için diğer tüm araçlar kapalı otopark alanlarını, bisiklet ile gelen okuyucularımız, bisiklet park alanını kullanabileceklerdir.

 • Millet Kütüphanesi giriş kat Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi ile 2. ve 4. katlarda Bebek Bakım Odası mevcuttur.

 • Kütüphanede bireysel çalışma alanları bulunmaktadır. Bireysel çalışma alanlarının kullanımı için rezervasyon gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için rezervasyon kuralları incelenebilir.

 • Davet Kabul Salonu, Kütüphanenin -2. katında olup 150 kişilik oturma kapasitesi ile özel misafirler için hazırlanmıştır.

 • 2. ve 4. katlardaki okuma salonlarında 8 adet dinlenme alanı bulunmaktadır. Dinlenme alanlarında Millet Kütüphanesi okuyucuları, çalışmalarından artakalan zamanda rahat koltuklarda dinlenebilmektedirler. Ayrıca yiyecek/içecek otomatlarından aldıkları ürünleri tüketebilir ve telefon görüşmelerini diğer okuyucuları rahatsız etmeyecek şekilde gerçekleştirebilirler.

 • Divan Salonu, Kütüphane giriş katında olup 400 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Okuyucuların dinlenme ve bekleme için kullanabilecekleri bir alandır.

 • Belirli kütüphane/salonlarda okuyucuların gereksinimlerini karşılamak amacıyla ücretli fotokopi makineleri hizmet vermektedir. Fotokopi makinelerinden kaynakların/dokümanların fotokopisi çekilebileceği gibi, Kütüphanedeki okuyucu bilgisayarlarından da bu makinelere çıktı gönderilebilmektedir.  Fotokopi kuralları linkinden daha detaylı bilgi alınabilmektedir.

 • Süreli Yayınlar Salonunda günlük gazeteler ve dergiler okunabilmektedir. Salonda bulunan ekranlardan 120 ülkeden, 60 dilde 7.000’in üzerinde dergi ve aynı gün erişim imkânı bulunan günlük gazeteler ve bu yayınların 90 günlük arşivlerine tam sayfa özgün baskısıyla ulaşılabilmektedir. Daha detaylı bilgi için Süreli Yayınlar Salonu kuralları incelenebilir.

 • Kütüphanemiz, okuyucularına kişisel dizüstü bilgisayarları, tabletleri, akıllı telefonları ve diğer mobil cihazlarıyla kablosuz erişim imkânı sunmaktadır. Okuyucular, “Kütüphane Üye” isimli Kablosuz Bağlantı (Wi-Fi) ağına katılarak, Kütüphane üyelik şifresi ile ücretsiz internete bağlanabilmektedirler.

  Kütüphanemiz üyesi olmayan ziyaretçilerimiz, ücretsiz internet ağından yararlanmak için en yakın danışma masasına başvurabilir ya da e-Devlet üyelik linklerimizden kütüphane üyesi olabilirler.

  Kablosuz ağ ve Okuyucu Bilgisayarlarına giriş şifresini aktif hale getirmek için danışma personelinden şifre gönderimi için yardım talep edilmelidir. Daha detaylı bilgi için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.

 • Kilitli Emanet Dolaplarından belirli süre dahilinde faydalanabilmektedirler. Bu dolaplardan faydalanmak için ilgili kütüphanenin/bölümün banko/danışma görevlisine başvurulmalıdır. Dolap anahtarları okuyucuya verilmemekte; ilgili bölüm personelinde kalmaktadır. Kilitli Emanet Dolaplarının kullanım kurallarını buradan görebilirsiniz.

 • Millet Kütüphanesinde okuyucular için abdest alma bölümünün yer aldığı, bay ve bayan mescitleri bulunmaktadır. Bu mescitler kütüphanenin 6. katında kullanıma sunulmaktadır.

 • Millet Kütüphanesi’nin 6. katında, okuyucular için sıcak, soğuk içecekler ile atıştırmalık ve unlu mamullerin satışının yapıldığı pastane bulunmaktadır. Bu bölümden alınan yiyecek ve içecekler sadece bu bölümde tüketilmekte olup ürünler pastane dışına çıkarılamamaktadır.

 • Kütüphanenin girişinde bulunan danışma bankolarında, özel durumu olan okuyucularımızın kullanımı için 4 adet tekerlekli sandalye mevcuttur. Sandalyeler danışma bankolarında bulunan görevli personelden kimlik karşılığında temin edilebilmektedir.

 • Okuyucuların yiyecek/içecek ihtiyaçlarını karşılamaları için Millet Kütüphanesi’nin giriş ve 6. katında yemek salonu bulunmaktadır. Giriş Kat yemek salonunda öğle 12.00-14.00 ve akşam 18.00-20.00 saatleri arasında çorba ikramı ve gece 00.00-08.00 saatleri arasında kek ikramı yapılmaktadır.

  Bu salonlarda sıcak ve soğuk içecekler ve atıştırmalık yiyecekler bulunmaktadır.

  Ayrıca okuyucularımız yanlarında getirdikleri aperatif yiyecekleri Giriş Kat ve 6. Kat yemek salonlarında tüketebilirler.

  Yemek salonlarından alınan yiyecek ve içecekler sadece ilgili bölümde tüketilmekte olup salon dışına çıkarılamamaktadır.