“Aziz Şehir Şuşa” Kitabının Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

14.11.2023
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  “Aziz Şehir Şuşa” Kitabının Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Şuşa şehrinin 2023 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde “Aziz Şehir Şuşa” isimli kitabın tanıtım toplantısı düzenlendi.

 

Programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilcisi Aydın Kerimov ve çok sayıda kıymetli davetli katıldı.

 

Davetliler program başlamadan önce Azerbaycan kültürü ve tarihi ile alakalı düzenlenen fotoğraf sergisini gezdi. İşgalden kurtarıldıktan sonra Şuşa’da yapılan imar faaliyetleri ile ilgili bir video ile başlayan program katılımcıların konuşmaları ile devam etti. Programda konuşan Ankara Büyükelçisi Dr.Reşad Memmedov uzun yıllar işgal altında olan Şuşa’nın özgürlüğüne kavuşmasının çok kıymetli olduğu üzerinde durdu.  Tanıtımı yapılan kitabın Şuşa tarihi ile alakalı geniş bilgiler içerdiğini söyledi. Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinde önemli katkı sağlayacak bu etkinliğin ortak farklı projelere de zemin hazırlayacağını belirtti.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilcisi Kerimov ise 3 yıl önce Azerbaycan ordusunun kahramanlığı sonucu Şuşa'nın işgalden kurtarıldığını Şuşa'nın da 3 yıldır kalkındığını, yeni projelerin yapıldığını ve oraya hayatın geri geldiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Yalçın Topçu Azerbaycan ile ortak tarihimizden ve kuvvetli bağlarımızdan bahsederek Şuşa’nın Türk dünyasındaki önemi üzerinde durdu. Bu tarz etkinliklerin devamını temenni ettiklerini söyledi.

 

Program sonrasında katılımcılar Cihannümâ Salonunda Azerbaycan seçkin kitaplarının bulunduğu bölümü incelediler ve Kütüphanemiz Azerbaycan kitaplığına kitap hediye ettiler.  Fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.