Kamboçya Büyükelçisinin Kütüphanemize Ziyareti

4.08.2023
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Kamboçya Büyükelçisinin Kütüphanemize Ziyareti

Kamboçya Büyükelçisi Sayın Meas Kim Hong ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesini ziyaret etti. Girişin ardından Kütüphane ile ilgili genel bilgiler alan Sayın Büyükelçi ve beraberindeki misafirler daha sonra Darphane ve Damga Matbaası Koleksiyonlarından derlenen orijinal birçok objenin sergilendiği “Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı” sergisini gezdi.

 

Kütüphane gezisine Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi ile devam eden Meas Kim Hong, bu kütüphanede çocuklara yönelik düzenlenen etkinliklerle alakalı bilgiler aldı. Geleneksel Türk sanatlarını yaşatmaya yönelik çalışmalar yapılması ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekti. Sonrasında Sayın Büyükelçi ve beraberindeki misafirler Kütüphanemizin kalbi olarak nitelendirilen ve yapısal birçok detayı bulunan Cihannümâ Salonu’nu ziyaret ettiler. Burada Kamboçya seçkin kitaplarının bulunduğu bölümü incelediler. Sayın Meas Kim Hong Kütüphanemizdeki Kamboçya Kitaplığı’na kitap bağışında bulundu.

 

Büyükelçi, Millet Kütüphanesinin devasa büyüklükte olmasının, her yaştan okuyucu tarafından yoğun rağbet görmesinin ve dünyanın bütün ülkelerinden ziyaretçi kabul etmesinin oldukça önemli olduğunu söyledi. Kütüphaneyi hem mimari hem de koleksiyon zenginliği açısından çok beğendiklerini söyleyen Sayın Büyükelçi ve beraberindeki heyet fotoğraf çekiminin ardından Kütüphaneden ayrıldı.