Malezya Kraliçesi Sayın Tunku Azizah Aminah Maimunah Iskandariah’ın Kütüphanemize Ziyareti

18.08.2022
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Malezya Kraliçesi Sayın Tunku Azizah Aminah Maimunah Iskandariah’ın Kütüphanemize Ziyareti

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın davetleriyle Ankara'ya gelen Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’ın eşi Kraliçe Tunku Azizah Aminah Maimunah Iskandariah Sayın Emine Erdoğan eşliğinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesini ziyaret etti.

 

Kıymetli misafirler öncelikle Saz ve Söz Türk Müziği Tarihi Sergisini gezdiler. Burada sergilenen Türk kültür tarihinin önemli objelerini incelediler. Kütüphane turuna Nadir Eserler Kütüphanesi ile devam eden Sayın Tanku Azizah Aminah ve Sayın Emine Erdoğan bu bölümdeki yazmaları, Osmanlı Türkçesi matbu eserleri, resim ve gravür içeren eserleri gördüler, Kütüphanemizdeki koleksiyonları ve özel iklimlendirme ile korunan eserleri incelediler. Sayın Emine Erdoğan, burada Malezya Kraliçesi Tunku Azizah'a Malayca Mesnevi ile himayelerinde İngilizce olarak hazırlanan "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabını hediye etti.

 

Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesini de gezen Emine Erdoğan ve Tunku Azizah Aminah’a çocuklara yönelik eğitimlerle ilgili bilgi verildi. Daha sonra Cihannümâ Salonunu gezen misafirler burada Malezya seçkin kitaplarının bulunduğu bölümü incelediler. Malezya Kraliçesi Malezya kitaplığına kendisinin hazırladığı gastronomi kitaplarını hediye etti.

 

Misafirler fotoğraf çekiminin ardından Kütüphaneden ayrıldı.