Meksika Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hernandez ’in Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesini Ziyareti

12.05.2023
Ana Sayfa   >  Kütüphane Sitesi  >  Haber  >  Meksika Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hernandez ’in Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesini Ziyareti

Meksika  Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hernandez, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesini ziyaret etti.

 

Cumhurbaşkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Sayın Mehmet Tuncer eşliğinde Kütüphaneyi gezen Sayın Hernandez, öncelikle Kütüphanemizle alakalı genel bilgiler aldı. Ardından Kütüphanemizde ziyaretçiye açık olan Zeki Ünal’ın “Tarih ve Tabiat Hazineleriyle Türkiye", "15 Temmuz Direnişinden Tuvale Yansıyanlar" ve "Balkanlar'da Osmanlı İzleri" adlı üç ayrı koleksiyondan oluşan yağlı boya eserleri sergisini gezdi. Buradan Darphane ve Damga Matbaası Koleksiyonlarından derlenen zamanın tanıkları sikke, nişan ve madalyaların en özel örnekleriyle tanıtıldığı “ Kudret ve Hafıza, Gücün Sanatı” sergisine geçti. Burada sergilenen kıymetli objelere hayran kalan Büyükelçi, Osmanlı nişanlarıyla yakından ilgilendi. Son olarak Kütüphanemizin en gösterişli salonlarından olan Cihannüma Salonu’nu ziyaret etti. Burada bulunan Meksika Kitaplığı’nı inceleyen Hernandez, bu kitaplıkta annesinin yazmış olduğu kitabı görünce çok mutlu oldu ve onur duyduğunu ifade etti. Salonun görkeminden büyülenen Büyükelçi, salonun mimari yapı olarak örneğini görmediği bir ihtişama sahip olduğunu ifade etti ve Meksika Kitaplığı’na kitap bağışında bulundu.

 

Kütüphaneyi çok beğendiğini ve etkilendiğini iş birliği içinde olmaktan mutluluk ve gurur duyacaklarını dile getiren Sayın Hernandez, fotoğraf çekiminin ardından Kütüphaneden ayrıldı.