Okuma Salonları


Ana Sayfa   >  Hakkımızda  >  Kütüphane Kuralları  >  Okuma Salonları

1.Okuma Salonları çalışma saatleri için tıklayınız.
2.Tüm okuyucular, ortak çalışma alanlarında gürültüye neden olacak davranışlardan kaçınarak, sessiz olmaya özen göstermelidir.
3.Kütüphane içinde cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Cep telefonları sessiz konuma alınarak, görüşmeler sadece belirlenen dinlenme alanlarında yapılmalıdır.
4.Okuma salonlarındaki kaynaklara veya eşyalara zarar veren, kurallara uymayan, salonlar içinde diğer okuyucuları rahatsız edecek davranışlarda bulunan okuyucuların üyelikleri 6 ay süreyle askıya alınır ve haklarında gerekli yasal işlem yapılmak üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı makamına bildirilir.
5.Kütüphanenin tüm alanları temiz ve özenli kullanılmalı, çöpler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.
6.Okuyucular kişisel eşyalarından şahsen sorumludur. Eşyaların kaybolması durumunda kütüphane sorumluluk kabul etmemektedir.
7.Gün içinde kütüphanede unutulan veya bulunamayan eşyalar için zemin kat sol tarafta bulunan danışma görevlilerine başvurulur.
8.Okuma Salonlarında su haricinde yiyecek içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek ihtiyacı yalnızca yemek salonları ve pastaneden giderilmelidir.
9.Kütüphane acil çıkış kapıları, sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.
10.Okuyucular, kütüphane yerleşkesinde bulundukları sürece internet hizmetinden yasal kurallara uygun olmak kaydıyla ücretsiz bir şekilde yararlanabilirler. İnternet kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Erişimi Kuralları incelenebilir.
11.Bilgi kaynaklarının izinsiz olarak kütüphane dışına çıkarılması ya da çıkarılmaya teşebbüs edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
12.Okuyucular yararlanmak istedikleri kaynakları mevcut bulundukları yer dışından başka bir kütüphane/salona götürmek  istediklerinde Otomatik Ödünç/İade Sistemi aracılığıyla İç Ödünç Hizmetini kullanabilirler.
13.Okuyucular Okuma Salonlarında bulunan katalog tarama ekranlarından istedikleri materyallere ulaşıp bulundukları raftan temin edebilirler. Kaynaklara ulaşamayan okuyucular danışma masası görevlilerinden yardım isteyebilirler.
14.Okuyucular Okuma Salonları içerisindeki fotokopi makinelerini kullanabilirler. Detaylı bilgi için Fotokopi Kuralları incelenmelidir.
15.Okuma Salonlarındaki ortak çalışma alanlarında grup çalışması yapılmamasına özen gösterilmeli; grup çalışması yapacak okuyucuların Oda Rezervasyon Sistemini kullanmaları gerekmektedir.
16.Okuyucular raflardan aldıkları kaynakları masaların üzerine bırakmalı ya da banko görevlisine teslim etmelidir.
17.Kaynakların ödünç alınan Okuma Salonuna iade edilmesi gereklidir. İlgili salonun çalışma saati dışında kalan bir durum söz konusu olduğunda, kaynaklar başka bir kütüphane/salona iade edilebilmektedir.